Optika za strele na daljše razdalje 2. del
Ocenjevanje razdalje
Ob strelu na daljšo razdaljo mora strelec naprej natančno oceniti divjad in ugotoviti oddaljenost do cilja oziroma živali. Najbolj natančni in priročni za določitev daljave do divjadi so laserski merilniki razdalje, ki so dandanes zlahka dosegljivi in tudi zelo natančni. Naprednejši laserski merilnik že vključuje tudi balistične računalnike (kalkulatorje), ki upoštevajo naklon merjenja na tarčo ter celo zunanjo temperaturo, gostoto in vlažnost zraka.
Ti programski pripomočki v laserskih merilnikih razdalje so nadvse koristni, a še vedno je pomembnejše dobro razumevanje obravnavane tematike kot pa zgolj zanašanje na tehniko. Razdaljo je sicer mogoče določiti tudi s pomočjo strelnega daljnogleda, ki ima križ v prvi goriščni ravnini in to omogoča s primerjanjem velikosti opazovanih objektov in razmerji v križu. Še posebno so za ta namen uporabni namerilni križi z razmiki v miliradianih. Izračun oddaljenosti s takšnimi križi naredimo tako, da višino objekta pomnožimo s 1000 in delimo s številom milidarianov, ki jih objekt pokriva v namerilnem križu. Določanje razdalje na tak način pa je po navadi le preveč zahtevno ter tudi premalo natančno za uporabo na lovu.
Vpliv naklona merjenja na balistično krivuljo
Streljanje navzdol ali navzgor bistveno vpliva na balistično krivuljo leta krogle, saj v tem primeru sila težnosti na kroglo ne deluje pod kotom 90 ° glede na smer leta, kot deluje pri vodoravnem strelu. V obeh primerih je padec krogle pod črto merjenja manjši kot v primeru vodoravnega leta krogle. Za določitev dejanskega padca krogle pod ravno črto puškine cevi je treba upoštevati le navidezno vodoravno razdaljo med strelcem in tarčo, kot je predstavljeno na sliki 3. V takšnem primeru je z množenjem dejanske razdalje do tarče in kosinusa kota merjenja mogoče izračunati vodoravno razdaljo do tarče/cilja. Oboje je na lovu mogoče določiti z laserskim merilnikom razdalje, ki omogoča merjenje naklona. Takšni laserski merilniki avtomatsko povedo dejansko razdaljo do tarče in tudi navidezno vodoravno razdaljo. Na sliki 3 to pomeni, da je treba upoštevati padec krogle, kot da bi streljali v vodoravni smeri z daljave 245 metrov in ne s 350 metrov, kot je dejanska razdalja do tarče. Upoštevanje naklona je še posebno pomembno pri lovu v gorah in ga ne smemo zanemarjati.
Vpliv bočnega vetra na balistično krivuljo
Med dejavniki, ki vplivajo na balistično krivuljo leta krogle, je zelo opazen tudi vpliv bočnega vetra. Zaradi njega nastane odklon krogle iz smeri leta in s tem manjša natančnost zadetka. Na krajših razdaljah to še ne pomeni bistvene težave, na daljših razdaljah pa je treba vedno upoštevati vpliv vetra. Za ponazoritev lahko zapišemo, da pri dokaj slabotnem bočnem vetru s hitrostjo 15 km/h krogla kalibra .308 Win. (10,7 g, 60 cm cev) na razdalji 350 metrov leti že več kot 30 cm zunaj siceršnje smeri merjenja. Zaradi slednjega je priporočljivo, da se v vetrovnih razmerah sploh ne odločamo za dolge lovske strele!
Se nadaljuje.
Teodor Štimecwww.optik-trade.si
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.