Laserski daljinomeri 2. del
Dejanski domet merjenja
Laserski žarek bi v idealnih pogojih lahko nespremenjen potoval zelo daleč, v atmosferi pa se z oddaljenostjo širi njegov premer, prav tako pa se zaradi trkov z nečistočami v zraku zmanjšuje njegova moč. Zaradi slednjega imajo vsi laserski daljinomeri omejen domet merjenja. Domet merjenja je sicer odvisen od zelo veliko različnih parametrov in sicer vse od moči laserskega snopa, občutljivosti senzorja, frekvence laserskega žarka ter mnogih drugih tehnoloških parametrov.
V splošnem velja podobno kot na drugih področjih, da imajo dražji in tehnološko naprednejši daljinomeri večji domet merjenja in cenejši manjšega. Slednje pa nikakor ne velja za tržne prijeme ob prodaji takšnih naprav, saj imajo mnogi cenejši daljinomeri velikokrat že v imenu podane bistveno višje številke kot pa je njihov dejansko uporaben domet merjenja. Prav tako se je potrebno zavedati, da je za doseganje maksimalnega dometa merjenja potrebno meriti oddaljenost do objektov z veliko odbojno površino kot so na primer hiše, velike skale, in podobno. V primeru, da merimo oddaljenost do manjših objektov kot je recimo divjad pa se učinkoviti domet vsake naprave zmanjša. Z manjše površine se namreč odbije manj laserskih žarkov
Načini merjenja: prvi objekt, v dežju, kontinuirano
Večino laserskih daljinomerov je mogoče nastaviti tako, da omogočajo različne načine merjenja razdalje do opazovanih objektov. Slednje je v določenih situacijah še posebej pomembno, saj lahko drugače izmerimo napačno razdaljo, ki nato lahko vodi k nepotrebni obstrelitvi divjadi. V osnovnem načinu laserski merilniki razdalje namreč merijo oddaljenost do opazovanega objekta, s katerega se odbije največ laserskih žarkov. Zelo pogosti pa so seveda primeri, ko želimo izmeriti razdaljo do živali ali tarče, ki stoji na travniku pred gozdom. Takrat se bo seveda več laserskih žarkov odbilo od velikega ozadja kot od majhnega objekta v ospredju in bo laserski merilnik prikazal napačno meritev, če ne bo izbran primeren način merjenja. Praktično vsi laserski merilniki imajo angleški jezik kot primaren jezik menijev in nastavitev. Način merjenja, ki omogoča merjenje oddaljenosti do prvega objekta in ne do največjega objekta se v angleščini imenuje »first target priority«. Zelo pogost slučaj, ki prav tako zahteva spremembo načina merjenja je v primeru, ko se laserski merilnik razdalje uporablja v dežju. Najsodobnejši in najdražji laserski merilniki sicer že omogočajo avtomatsko prilagajanje načina merjenja razdalj v dežju, cenejši pa še vedno v dežju potrebujejo ročno nastavljanje načina delovanja. Obstaja tudi nekaj drugih načinov delovanja laserskih daljinomerov, ki jih je običajno mogoče nastaviti, a za lovsko uporabo niso bistvenega pomena. Omeniti morda velja le način neprestanega merjenja, ki brez prekinitve podaja razdaljo tudi če se ne osredotočimo zgolj na en sam objekt, ampak daljinomer med merjenjem premikamo.
Merjenje naklona
Lovski laserski daljinomeri so v prvi vrsti namenjeni določevanju oddaljenosti do divjadi pred strelom in sicer na razdaljah, kjer je že potrebno upoštevati znaten padce krogle. V gorah pa je ob poznavanju dejanske razdalje enako potrebno tudi poznavanje naklona linije merjenja. Več o upoštevanju naklona pri strelih na dolge razdalje smo opisali v enem od prejšnjih člankov in sicer v članku »Optika za strele na daljavo«. Naprednejši laserski daljinomeri tako ponujajo tudi meritev naklona ter ob razdalji podajajo tudi naklon v kotnih stopinjah. Z dodatno programsko opremo (balističen program) ob takšnih meritvah podajajo tudi enakovredno vodoravno razdaljo do tarče ali divjadi.
Se nadaljuje.
Teodor Štimecwww.optik-trade.si
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.