Ekologija in naravovarstvo
Splošno o ekologiji in naravovarstvu
Besedo ekologija se danes velikokrat napačno uporabljamo v povezavi z varovanjem narave, saj so nas ekologi (znanstveniki, ki se ukvarjajo z ekologijo) med prvimi posvarili, da ima naš način življenja veliko negativnih posledic za naravo. Izvorno izraz označuje vedo, ki preučuje odnose med živimi bitji ter živim in neživim okoljem.
Prve temelje ekologiji je postavil nemški biolog Ernst Haeckel. Ime vede je sestavil iz grških besed oikos, kar pomeni hiša in lógos, kar pomeni veda. Torej ekologija je biološka veda, ki proučuje odnose med organizmi (živali, rastline, glive, bakterije) in njihovim okoljem (neživi dejavniki: tla, klima, voda, svetloba..in živi dejavniki živali, rastline, glive, bakterije).
Ekologi v naravi proučujejo odnose in povezave med različnimi vrstami ter odnose in povezave med vrstami in njihovim okoljem. Poskušajo razumeti kako delujejo procesi v naravi in iščejo zakonitosti v naravnih procesih ter ugotavljajo, kako in kaj je treba postoriti v naravi, da bodo naravni procesi še dolgo delovali pravilno.
Z besedo naravovarstvo označujemo človekova prizadevanja za ohranjanje narave. Naravovarstveniki se prizadevajo ohranjati naravno okolje in s tem živali in rastline v njem. Če želijo, da so njihova prizadevanja učinkovita morajo upoštevati ugotovitve ekologov.
Spoznanja ekologov so zelo pomembna tudi za lovsko prakso. Delo, ki ga lovci opravimo v loviščih temelji na njihovih ugotovitvah, zato mora vsak lovec imeti vsaj osnovno znanje o ekologiji.