2. del - PROSTORSKE ENOTE ZA NAČRTOVANJE IN UPRAVLJANJE Z DIVJADJO / Člen 6 - 11
Člen 6 - 11
Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček, glede katerega se ne jamči odškodninsko ali kako drugače.
Celoten zakon
II. DEL
PROSTORSKE ENOTE ZA NAČRTOVANJE IN UPRAVLJANJE Z DIVJADJO
6. člen
(lovsko upravljavsko območje)
(1) Lovsko upravljavsko območje je širša veliko-površinska ekološka celota, v kateri živijo populacije ene ali več vrst divjadi v vseh letnih časih in jo določajo ekološki dejavniki in življenjske zahteve divjadi, pa tudi naravne ali umetne ovire, ki jih divjad redko ali sploh ne prehaja.
(2) Lovsko upravljavsko območje se oblikuje na podlagi ekoloških dejavnikov in življenjskih značilnosti populacij divjadi oziroma skupin populacij divjadi, ki živijo na največji površini in imajo največji vpliv na okolje. Pri tem se celota populacije ne sme deliti, razen v primeru operativno prevelikih območij. Pri tem se upoštevajo:
-
vse površine, na katerih populacija preživlja posamezne letne čase;
-
možnosti širjenja populacije divjadi v prostoru;
-
naravne ali umetno vnesene ovire v prostoru, ki jih divjad redko prekoračuje;
-
v primerih, ko ostre meje območij populacij v prostoru ne obstajajo, meje lovišč in lovišč s posebnim namenom.
(3) Meje lovsko upravljavskih območij določa Vlada na predlog ministra, pristojnega za divjad in lovstvo oziroma ministrice, pristojne za divjad in lovstvo (v nadaljnjem besedilu: minister), v sodelovanju z ministrom, pristojnim za varstvo narave oziroma ministrico, pristojno za varstvo narave. Strokovne podlage za njihovo določitev pripravi Zavod v sodelovanju z lovskimi organizacijami, lokalnimi skupnostmi in kmetijsko gozdarsko zbornico.
(4) Meje lovsko upravljavskih območij lahko Vlada spremeni na podlagi novih ugotovitev o mejah in gibanjih populacij divjadi, ob nastanku novih ovir v naravi, ki jih divjad ne prekoračuje ter v drugih primerih, ko to zahteva ekološka zaokroženost lovsko upravljavskih območij.
7. člen
(lovišče s posebnim namenom)
(1) Lovišča s posebnim namenom se ustanovijo z namenom opravljanja posebnih nalog s področja ohranjanja in usmerjanja razvoja populacij divjadi in njenega življenjskega okolja.
(2) Lovišča s posebnim namenom se oblikujejo v najbolj ohranjenih in značilnih naravnih okoljih Republike Slovenije, pri čemer se smiselno upoštevajo tudi merila iz prvega in drugega odstavka prejšnjega člena.
(3) Lovišča s posebnim namenom ustanovi Vlada na predlog ministra. Strokovne podlage za ustanovitev lovišč s posebnim namenom izdela Zavod, pri čemer z mnenji sodelujejo lovske in naravovarstvene organizacije.
(4) Vlada ob ustanovitvi lovišča s posebnim namenom določi tudi:
-
posebne naloge takega lovišča,
-
upravljavca takega lovišča,
-
morebitne posebne režime upravljanja v lovišču ter
-
načine financiranja takega lovišča.
8. člen
(lovišče)
(1) Lovišče je prostorsko zaokrožena zemljiška in vodna površina, ki ne sme biti manjša od 2.000 ha lovne površine ter glede na naravne ter druge pogoje v prostoru omogoča:
-
smotrno in usklajeno razporeditev ter izvajanje v lovsko upravljavskem območju načrtovanih ukrepov in nalog pri upravljanju z divjadjo;
-
zagotavljanje sredstev za povračilo škod od divjadi lastnikom zemljišč;
-
učinkovito spremljanje in nadzor upravljanja z divjadjo.
(2) Lovišča ustanovi na predlog ministra Vlada. Strokovne podlage za ustanovitev lovišč izdela Zavod, v sodelovanju z lovskimi in naravovarstvenimi organizacijami.
(3) Vlada lahko spremeni meje lovišč v naslednjih primerih:
-
če sekajo mejo lovsko upravljavskega območja;
-
če je to potrebno zaradi ostre umetne ločnice v lovišču, ki otežuje prehod živali;
-
če se lovna površina lovišča zmanjša in ne dosega 2.000 ha;
-
če se del lovišča vključi v lovišče s posebnim namenom in obratno;
-
v drugih primerih, ko je to potrebno zaradi sprememb pri divjadi ali v njenem življenjskem okolju.
9. člen
Lovišča in lovišča s posebnim namenom se oblikujejo ne glede na lastništvo kmetijskih zemljišč in gozdov ter upravno-administrativnih delitev ozemlja Republike Slovenije.
10. člen
(lovna in nelovna površina)
(1) Nelovne površine so:
-
površine, kjer je iz naravovarstvenih razlogov trajno prepovedan lov na vse vrste divjadi;
-
površine naselij in zaselkov;
-
javni in zasebni parki ter pokopališča;
-
vrtovi, nasadi, sadovnjaki, drevesnice in intenzivne kmetijske kulture, ograjeni z ograjo, ki ne dovoljuje prehoda zajcu ali parkljasti divjadi;
-
z ograjo obdani industrijski in drugi objekti;
-
površine vseh vrst obor, razen lovnih;
-
otroška in športna igrišča, redno obiskovana in označena sprehajališča, kopališča in podobni objekti;
-
površine, na katere dostop ni dovoljen;
-
površine vseh javnih cest, prog in druge tovrstne površine.
(2) V lovno površino se razen površin iz prejšnjega odstavka, štejejo vse površine, vključno s tistimi, na katerih je zaradi ohranitve določenih vrst divjadi začasno prepovedano loviti.
(3) Površine obor razen lovnih ne štejejo v lovno površino lovišča oziroma lovišča s posebnim namenom, v katerem se obora nahaja.
(4) Lovne in nelovne površine se določijo v katastru lovsko upravljavskega območja, lovišča in lovišča s posebnim namenom.
11. člen
(kataster)
(1) Kataster lovsko upravljavskih območij, lovišč in lovišč s posebnim namenom vodi Zavod.
(2) Kataster lovsko upravljavskega območja, lovišča in lovišča s posebnim namenom se uskladi z vsebinami izvedbenih prostorskih aktov.
(3) Vsebino in način vodenja katastra s podzakonskim aktom predpiše minister.