PREPARIRANJE

Prepariranje
Prepariranje (Taxidermy iz latinske besede, ki pomeni razvrščanje kož) je umetnost reprodukcije mrtve živali za vpogled (npr. lovske trofeje) ali namene študija. Kako dela preparator v resnici, pa iz prve roke v živo, kdaj drugič.PREPARIRANJE
ali namene študija. Preparirati je mogoče vse vrste živali. Sesalce, ptiče, plazilce, dvoživke... Metode, prepariranja so bile v zadnjem stoletju zelo izboljšane. Preparati imajo visoko kakovost in ne vsebujejo več toliko toksičnih snovi. Žival se najprej odere. To je mogoče brez odpiranja telesne votline, tako da je preparator ponavadi ne vidi notranjih organov ali krvi. Koža se nato ustroji in namesti na model telesa, ki je iz poliuretana ali pa ga preparator izdela sam iz gline in slame ali stiroporja in slame.
Dele telesa, ki se ne prilegajo tesno na kalup napolni z glino, ki jo prav tako uporablja za namestitev steklenih oči. Oči se izdeluje tovarniško za posamezne vrste živali. Doprsne dermoplastične preparate se lahko pritrdi na podložne deščice, ki se jih prav tako kupi ali jih preparator s smislom za rezbarstvo izdeluje sam.
Preparatorji so lahko obrtniki ali pa so zaposleni v naravoslovnih muzejih, kjer opravljajo delo za potrebe muzeja. Preparator mora poznati anatomijo živali in njihovo obnašanje v naravi. Imeti mora pa tudi dar kiparja in slikarja, kakor tudi znanje iz strojenja kož.
ZGODOVINA
Preparatorstvo kakršno poznamo sedaj se je začelo razvijati v začetku 20. stoletja. Pionirji tega so bili: Carl Akeley, James L. Clark, Jonas Coleman, Leon Prosi in še nekateri drugi. Začeli so poudarjati anatomske značilnosti posameznih vrst, kakor tudi umestitev v prostor. Preparati niso bili več karikature živali, ki so do tedaj veljale za lovske trofeje.
NAČINI PREPARIRANJA
Poznamo še nekaj načinov prepariranja, a jih bom le naštel: Sušenje živali (Plazilci, manjši ptiči in sesalci), reprodukcijsko prpariranje (Ustvarjanje umetnih preparatov po fotografijah. Ribe na sistem ujemi in spusti ali pa ustvarjanje mističnih oziroma izumrlih živali), umetniško prepariranje (Ustvarjanje umetnostnih podob), antropomoforno prepariranje (Oblačenje plišastih igračk kot ljudi. To je bilo prljubljeno v sredini 19. stoletja)
POSTOPEK
Ko preparator žival odere, odstrani iz notranjega dela kože vsa mišična in maščobna tkiva, jih odrza,se reče. Nato, da kožo strojiti. Ko je koža ustrojena izmeri vse potrebne dimenzije za izdelavo kalupa. Živali za prepariranje se lahko hranijo v skrinjah in jih preparator izkoži takrat ko pridejo na vrsto za obdelavo. Kot sem že zapisal se nato ustrojene kože namesti na kalup, ki ga lahko izdela sam, ali pa kupljenega in ga le malo prilagodi. Nato kožo napne čez kalup in jo zašije. Dele, ki se ne prilegajo tesno na kalup napolni z glino. Žival tudi namesti v željeno obliko, v bistvu je temu že prilagojen kalup. Pri ptičih namršči perje, razpre rep, krila, lahko odpre kljun... Pri sesalcih, predvsem tistih kjer je lobanja tudi trofeja, oziroma so trofeja zobje (divji prašič- čekani) naredi odlitek le teh, oziroma se dajo odlitki tudi kupiti tovarniško izdelani.
Nato kožo ob očeh, gobčku ali kljunu, za ušesi in še na posameznih delih utrdi z bucikami oziroma majhnimi žičniki. Tako utrjen preparat se suši, tam okoli tri tedne. Nato ga naliči in temeljito sčisti oziroma izpiha in sesalce razčeše. Še kakšen malenkosten estetski popravek in pripravljen je, da bo krasil lovsko sobo.
Kako dela preparator v resnici, pa iz prve roke v živo, kdaj drugič.