Naboj 1. del
Komponente in lastnosti naboja – streliva 1.del
Dolgocevni in kratkocevni naboji se ponavadi polnijo za določeno lastnost, recimo lov na veliko divjad, streljanje na premične tarče, itd.., kar pomeni, da so zahtevane različne lastnosti naboja. Najbolj pogosta lastnost, ki jo potrebuje naboj je natančnost. Preden se osredotočimo na komponente za sestavo naboja in njihovo vlogo pri celovitem naboju, se moramo zavedati, da za natančnost ni potreben samo dober naboj.
Še več, izraz »dobra natančnost« pomeni različne stvari različnim ljudem. Lovec na veliko divjad, je v večini primerov zadovoljen, če njegova magnum puška/naboj doseže grupo zadetkov v premeru 50mm na razdalji 100m. V tekmovalni disciplini t.i. »benchrest« je strelec razočaran, če je njegova grupa zadetkov večja od 7mm na isti razdalji. Da zaključimo, ko ugotavljamo natančnost našega orožja, si moramo zapomniti, da je natančnost kombinacija več faktorjev in če samo en faktor manjka lahko to izniči dobro natančnost orožja/streliva.
Poleg naboja, so za dobro natančnost potrebni naslednji faktorji:
- Kvaliteta cevi in korak zavoja cevi
- Kvaliteten zaklep in sprožilec
- Daljnogled in njegova specifikacija
- Pogoji na strelišču
in zadnji faktor:
- Strelec
Torej, preden začnemo kritizirati samo natančnost naboja, moramo najprej vzeti v račun zgoraj navedene faktorje.
Ko primerjamo natančnost lastnega streliva, ki smo ga napolnili s tovarniškim strelivom, se moramo zavedati, da tovarniško polnjeno strelivo za tekmovanje »Match« ponavadi daje grupo manj kot 1 MOA ali 29,1mm na razdalji 100m, streljano iz modernega tovarniškega orožja v dobrih strelskih pogojih!
Tulec
Tulec je telo naboja. Deluje kot shramba za smodnik. Krogla in netilka se vstavita v telo tulca. Telo tulca ščiti smodnik in netilko pred vlago in zapečati zaklep med streljanjem, kar onemogoči, da smodniški plini, pridejo v stik s strelcem.
Na zadnje pa tulec usmeri kroglo v cev centrično in ravno.
Lasnosti tulca, ki vplivajo na natančnost:
- Enakost volumna tulca
- Centričnost in enakost vratu tulca
- Enakost dna tulca
in
- Enakost žepka za netilke na dnu tulca
Enakost volumna tulca
Volumen tulca varira od proizvajalca do proizvajalca. Tudi med samimi serijami istega proizvajalca lahko pride do različnega volumna. To nastane zaradi tega, ker je debelina stene tulca odvisna od dimenzije medenine iz katere se oblikuje tulec. Orodja, ki se uporabijo pri izdelavi, tolerirajo zelo majhno odstopanje od volumna tulca. Različni volumni tulca naredijo variacije pri polnjenju streliva, kar prinese rezultat, da so pritiski in začetne hitrosti različne.
Ko želimo polniti strelivo, je zelo priporočljivo da izmerite volumen tulca, četudi so od istega proizvajalca. Groba selekcija se lahko naredi med samim dodajanjem smodnika tako, da opazujemo višino smodnika v tulcu.
Kjer pride do večje razlike se ponovno izmeri teža smodniške polnitve in če je pravilna, se tulec umakne.
Tulce lahko tudi tehtamo. Čisti, trimani tulci se stehtajo in sortirajo v skupine, da je razlika med najtežjim in najlažjim do 0,03grama, glede na volumen tulca. Če pa so tulci iste serije, je tehtanje njih izguba časa, ko polnimo klasično strelivo za lov ali šport, ki bo v uporabi v klasičnih orožij. Pri polnjenju »Benchrest« streliva, kjer je zahtevana vrhunska natančnost, je tehtanje tulcev v tem primeru priporočeno, ker bomo napolnili le nekaj deset nabojev.
Da zaključimo, če vaša puška ni zmožna konstantno dosegati zadetke v razmerju 10mm na razdalji 100m, potem je razvrščanje tulcev po teži čista izguba časa.
Kljub temu je priporočljivo pregledovati količino smodnika v tulcu!
Centričnost in enakost vratu tulca
Centričnost vratu tulca vpliva na formacijo krogle. Če vrat tulca ni centričen, krogla vstopi v konus orožja rahlo postrani, kar izniči njeno centričnost. Rezultat tega je zmanjšana natančnost.
Necentričnost vratu tulca se pojavi v dveh primerih:
1. Zaradi zaklepa orožja
2. Napačno nastavljena matrica za razširitev vratu tulca.
Težavo lahko odpravimo tako, da tulce oblikujemo z t.i. »Full lenght« matrico in seveda, pravilno nastavljeno matrico v stiskalnici. Če opazite, da vaše ležišče ni centrično, je potrebno to napako odpraviti, če želite izboljšati natančnost.
Ker pa so vsa moderna orožja skrbno narejena, je malo možnosti, da bi imelo vaše ležišče kakšno napako. V večini primerov se necentričnost tulca pojavi zaradi slabe nastavitve matrice v orodje.
Debelina vratu tulca večinoma varira ne samo med tulci ampak na različnih delih vratu tulca. V obeh primerih to vpilva na natančnost zaradi variacij med napetostjo vratu tulca ali nastavitve krogle.
Stene vratu tulca se lahko oblikujejo tako znotraj kot zunaj vratu tulca. To je zelo priporočen postopek!
Enakost dna tulca
Dno tulca vpliva na obnašanje cevi med streljanjem in zato tudi posledično na natančnost. Če dno tulca ni pravokotno z osjo naboja, pride do variacije, ki je nastala zaradi razlike med dnom tulca in licem zaklepa.To pa potem tudi vpliva na samo natančnost naboja!
Če vaše orožje naredi grupo zadetkov horizontalno ter da razlog za to ni bočni veter, itd., lahko sumite, da vaš naboj / tulec ne naseda v celoti na lice zaklepa. To lahko testirate tako, da izstrelite 20 nabojev in si previdno zabeležite kako vstavite naboj v ležišče. Priporočljivo je, da, da je oznaka kalibra obrnjena vedno v isto smer v ležišču.
Sedaj teh 20 izstreljenih tulcev ponovno napolnite in jih vstavite v ležišče enako kot ste jih prej. Če grupa zadetkov izgleda boljše kot prej (horizontalno), pomeni, da se v prvem primeru tulec ni v celoti prilegal licu zaklepa. Testi so pokazali, če dno tulca odstopa za več kot 0,05mm iz centričnosti, lahko povzroči razstros zadetkov v vertikali.
Odstopanja centričnosti lice zaklepa je v sodobnem orožju skoraj izničeno.
Enakost žepka za netilke na dnu tulca
Če žepek netilke na dnu tulca ni enak to vsekakor vpliva na sam vžig smodnika, kar pomeni variacijo v začetnih hitrostih. Te variacije povzročijo neenak vžig smodnika.
se nadaljuje…
Vir: http://blog.artekcenter.com/komponente-in-lastnosti-naboja-streliva-1-del/