Montaže strelnih daljnogledov 3. del - zaključek
Pritrditev strelnih daljnogledov na montažo
Doslej je bilo že precej napisanega kako se različne vrste montaž pritrjujejo na puške; opisal pa bom še, kako se strelni daljnogledi pritrjujejo na montažne dele/montaže. Strelni daljnogledi so namreč različni in sicer so najpogostejši takšni, ki se na montažo pritrdijo z montažnimi obročki.
Skoraj vedno se za to uporabita dva obročka, ki daljnogled objameta na obeh straneh kupol za nastavljanje pozicije namerilnega križa. Le pri Suhlovih montažah je položaj drugega obroča nekoliko drugačen in sicer na mesto objektiva daljnogleda. V preteklosti so sicer proizvajalci imeli zelo različne mere srednje cevi daljnogleda, danes pa so najpogostejše naslednje dimenzije: 1 cola (25,4 mm), 30 mm in 34 mm. Mnogi evropski strelni daljnogledi pa ne omogočajo montiranja s pomočjo obročkov ampak imajo na spodnji strani ohišja posebno letev, na katero puškarji pritrdijo potrebne montažne dele za povezavo odgovarjajočih montažnih delov na puški. Montiranje daljnogleda na letev na ohišju ponuja precej prednosti pred načinom pritrjevanja z obročki. Takšen način pritrditve namreč zagotavlja, da daljnogled ni po nepotrebnem obremenjen s kakršnimikoli napetostmi, da je vedno tudi vodoravno uravnan in nasploh so takšne montaže bistveno trpežnejše ter zanesljivejše. V preteklosti so skoraj vsi evropski izdelovalci strelnih daljnogledov uporabljali LM standard za letve na daljnogledih, danes pa so takšni strelni daljnogledi že dokaj redki. Nadomestile so jih namreč naslednje sodobnejše standardizirane oblike letev: Zeiss ZM / VM letev (uporabljajo ga proizvajalci Zeiss, Docter, Leica, Meopta, Steiner, Minox), Swarovski SR (ta standard uporabljata proizvajalca Swarovski in Kahles) ter Schmidt & Bender Convex letev. Pri starejši daljnogledih z LM letvijo je bilo pri montiranju letev potrebno prevrtati in skozi izvrtino namestiti vijak. Danes razširjene sodobne letve pa za povezavo montaže na puško potrebujejo le primerne montažne elemente in so pri enaki zanesljivosti mnogo enostavnejše za montiranje.
Sklepne misli in priporočila
Strelni daljnogled je mogoče na puško pritrditi z različnimi vrstami montaž, dolgotrajno in ponovljivo natančno zadevanje pa je zelo odvisno od natančnosti njihove izdelave, kakovosti materialov in od pravilne namestitve montaže na puško. Vsakršna »zračnost« med elementi montaže ali med montažo in puško bo vsekakor povzročila nenatančne zadetke. Enako pozornost pa je potrebno nameniti tudi temu, kako neka montaža vpliva na stanje/delovanje strelnega daljnogleda. Najpogostejše napake, ki bistveno vplivajo na strelni daljnogled so sicer prevelika sila montažnih obročkov na površino ohišja strelnega daljnogleda (pri montaži daljnogleda z letvijo se je mogoče temu problemu popolnoma izogniti) ter torne in prečne obremenitve na ohišje strelnega daljnogleda, kadar montažni elementi niso poravnani v isti osi. Do »raztrosa« zadetkov sicer lahko pride tudi takrat, kadar strelni daljnogled montaža usmerja preveč izven središča tarče. V tem primeru je potrebno lego zadetkov premakniti v središče tarče z velikim številom klikov na kupolah strelnega daljnogleda, kar prav tako povzroči zmanjšanje natančnosti mehanizma lege namerilnega križa znotraj daljnogleda. Na kratko bi lahko vse napisano povzeli v nekaj kratkih priporočil. Priporočljivo je, da se ob izbiri odločite za strelni daljnogled, ki ima na ohišju že tovarniško nameščeno katero od sodobnih letev za montiranje. Montažo izberite le od priznanega proizvajalca in zato ne varčujte pri tem. Montiranje naj vedno opravi le natančen in izkušen puškar! Nekakovostna montaža ali nestrokovno montiranje sta namreč vse prej kot ne najpogostejši vzrok za »raztros« zadetkov; zagotovo pa bolj pogosto kot slabi strelni daljnogledi!
Konec članka
Teodor Štimecwww.optik-trade.si
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.