Kaj je travnik?
Travnike v Sloveniji je s krčenjem gozdov osnoval človek. Brez vsakoletne košnje, bi se v nekaj desetletjih zarasli v gozd. Naša rastlinojeda divjad na travnikih najde velik del svoje hrane. Travniki so življenjska okolja (ekosistemi), v katerih med rastlinskimi vrstami prevladujejo trave in ostale zelnate rastline. Zanje je značilna izredna pestrost rastlinskih in živalskih vrst.
Kje najdemo travnike?
Obsežne naravne travnate površine najdemo v osrednji Aziji in Afriki. Imenujemo jih
stepe. V Severni Ameriki obsežne travnate predele imenujejo prerije v južni Ameriki
pampe. Povsod po svetu najdemo umetne travnike, ki so nastali s tem ko je človek za svoje potrebe izkrčil gozdove.
Travniki v Sloveniji

Naravne travnike najdemo v Sloveniji le nad gozdno mejo. Uspevajo brez človekove pomoči. Na njih živijo specializirane in redke vrste rastlin in živali. Ostali travniki v Sloveniji so nastali s krčitvami gozdov. Izpraznjene površine so naselile travniške rastline, ki so sledile človeku iz step in rastline, ki bi sicer uspevale le na območjih kjer bi gozdove prizadeli požari ali druge ujme (snegolomi, vetrolomi…) Takšne travnike mora človek vzdrževati s košnjo ali pašo, sicer jih v nekaj desetletjih preraste gozd.Velika raznolikost življenjskih pogojev v Sloveniji omogoča razvoj različnim travniškim združbam. Strokovnjaki beležijo skoraj 60 travnatih združb. Najpogosteje se pojavljajo: travniki z visoko pahovko, travniki s pokončno stoklaso, travniki z modro stožko in travniki z navadnim volkom. Poznamo suhe travike na gričevnatem svetu. Submediteransko – ilirske pašnike in suhe kamnite travnike. Travnike, ki jih občasno zaliva voda imenujemo mokrotni, močvirski ali poplavni travniki. Poleg naravnih dejavnikov na pestrost rastlinskih in živalskih vrst travnikov močno vpliva intenzivnost gospodarjenja s travniki. Sodobno intenzivno kmetijstvo z močnim gnojenjem, uporabo fitofarmacevski sredstev in pogosto košnjo siromaši biotsko pestrost travnikov.
Vloga travnikov
Na travnikih kmetje pridelujejo krmo za živino, kar pomeni, da nas travniki posredno oskrbujejo z mesom, mlekom, volno in usnjem. Gosta travna ruša preprečuje erozijo. Tudi travniki zadržujejo padavinsko vodo in vzdržujejo kvalitetno prst. Med travniškimi rastlinami najdemo mnoga zdravilna zelišča. Travniki so pomemben življenjski prostor rastlin in živali, od katerih mnoge živijo le na travnikih. Poudariti je treba tudi estetski pomen travnikov, ki z ostalimi elementi kot so njive, visokodebelni sadovnjaki, poljske žive meje, vodni kanali in manjši gozdovi oblikujejo Slovensko kulturno krajino.