Gams v Sloveniji
Zlatorogov zbornik o gamsu v Sloveniji
"Vplivi ekoloških dejavnikov na telesne mase gamsov (Rupicapra rupicapra L.) v Gorenjskem lovskoupravljavskem območju" se glasi naslov 3. številke 3. letnika Zlatorogovega zbornika.
Hiter prenos znanstvenoraziskovalnih dognanj v prakso je izjemnega pomena za razumevanje celovitih vplivov, ki jih lahko imajo spreminjajoče se razmere v ekosistemih na divjad, pa tudi posledično za pravilno načrtovanje upravljanja s populacijami divjadi. Prepričani smo, da ni dovolj, da so z novimi dognanji seznanjeni samo raziskovalci divjadi, znanje moramo obnavljati in na novo osvajati prav vsi. Lovska zveza Slovenije z namenom izobraževanja svojih članov organizira kar nekaj predavanj skozi leto, organizira tudi tečaje za lovske čuvaje. V želji po prenosu informacij, pridobljenih z raziskavami in spremljanji doma in po svetu, pa je v organizaciji Inštituta za ekološke raziskave ERICo in soorganizaciji Lovske zveze Slovenije ter Zavoda za gozdove Slovenije praviloma enkrat na leto organiziran mednarodni posvet o upravljanju z divjadjo, in sicer je vsako leto izbrana ena ciljna vrsta oz. skupina divjadi. Tako smo v preteklosti že organizirali posvete na temo srnjadi, jelenjadi, divjega prašiča, gamsa in male divjadi. Glavni cilj tovrstnih posvetov je ravno prenos najnovejših znanstvenih dognanj na čim širšo strokovno javnost – torej h končnim uporabnikom, tj. lovcem, upravljavcem, načrtovalcem, inšpektorjem itn.
Tokratna številka Zlatorogovega zbornika je namenjena predvsem obravnavanju problematike gamsa v Sloveniji. Konec leta 2013 je bil namreč v Velenju organiziran mednarodni posvet na temo gamsa, ki se ga je udeležilo več kot sto slušateljev, skupaj je bilo devetnajst predavateljev iz tujine in Slovenije. Štirje avtorji so za predstavitev zelo pomembne tematike pripravili tudi pisne prispevke, ki jih objavljamo v zborniku. Avtorji nas seznanjajo z načini upravljanja z gamsom na različnih območjih Slovenije, z vplivom ekoloških dejavnikov na telesne mase gamsov in z genetsko strukturo gamsov. Prepričana sem, da boste v prebiranju prispevkov uživali in izvedeli marsikaj novega in zanimivega.
Kot predstavnica organizatorjev tovrstnih posvetov lahko zapišem, da smo izjemno veseli in ponosni na vsakoletno udeležbo številnih lovcev.
Še posebno nas veseli, da je velika večina udeležencev že stalnih, kar daje dodatno potrditev, da delamo dobro in v pravo smer. To nam daje energijo za pripravo tovrstnih posvetov tudi v prihodnje, saj smo prepričani, da je neposreden prenos rezultatov raziskav ključen za pravilne odločitve pri načrtih upravljanja in izvajanju lova ter drugih aktivnosti s področja lovstva.
Želim vam veliko užitkov pri branju in dober pogled!
Doc. dr. Helena Poličnik,
vodja organizacijskih odborov posvetov o
upravljanju z divjadjo