Laserski daljinomeri 4. del - zaključek
Strelni daljnogledi z laserskim daljinomerom
Strelni daljnogledi z dodanim laserskim daljinomerom so sledili zelo kmalu po predstavitvi prvih takšnih opazovalnih daljnogledov. Prvi strelni daljnogled te vrste je predstavilo podjetje Swarovski in sicer model LRS 3-12x50 v letu 1997. Kasneje je razvoj takšnih strelnih daljnogledov predvsem v dve smeri. Mnogi proizvajalci so se odločili in proizvajajo cenovno ugodnejše strelne daljnoglede, ki imajo laserski merilni sistem dodan v optično konstrukcijo.
Takšen pristop sicer omogoča manjšo maso, manjše dimenzije in tudi nižjo ceno, a zaradi elektronske laserske opreme znotraj optične konstrukcije ponujajo slabše optične lastnosti in slabšo prepustnost svetlobe. Prestižni evropski proizvajalci pa proizvajajo strelne daljnoglede, ki imajo laserski merilni sklop ločen od optičnega sklopa. Takšni strelni daljnogledi imajo enako dobre optične lastnosti kot običajni in ob tem hkrati ponujajo vse prednosti poznavanja strelne razdalje. Nasploh so streli na daljše razdalje daleč najlažji s to vrsto laserskih daljinomerov, saj je mogoče strelno razdaljo določiti kar v strelskem položaju. Na sliki 4 sta prikazana dva takšna strelna daljnogleda in sicer takšne z zunanjim laserskim sklopom in takšen z laserskim merilnim sistemom vgrajenim znotraj optične konstrukcije leč. Večina strelnih daljnogledov sicer omogoča izmero razdalje, še vedno pa je potrebno za strel ročno nastaviti namerilni križ na običajnih kupolah. Izjema je model Burris Eliminator, ki s spreminjanjem osvetlitve namerilnega križa sam premika namerilno točko.
Zaključek in priporočila
Laserski daljinomer je danes nepogrešljivi pripomoček vseh lovcev, ki se pogosteje odločajo za strele na daljše razdalje. Strel na daljšo razdaljo namreč ne more biti natančen in lovsko pravičen, če ne poznamo razdalje do divjadi, ki jo želimo upleniti. Seveda se podobno kot na vseh drugih področjih tudi tukaj postavlja večno vprašanje kako izbrati najprimernejši laserski daljinomer. Zagotovo so daljnogledi in predvsem strelni daljnogledi z vgrajenim laserskim daljinomerom najboljša izbira za enostavno uporabo. Kljub temu pa je ob tem precej omejitev, ki jih je potrebno izpostaviti. Trenutno le najdražji in v Evropi izdelani daljnogledi ter strelni daljnogledi te vrste trenutno ponujajo spodobne optične lastnosti. Pri večini ameriških, japonskih ter kitajskih izdelkih te vrste pa je še vedno bolje izbrati ločeno in imeti posebej laserski daljinomer v obliki monokularja ter klasičen daljnogled in klasičen strelni daljnogled. Monokularji z dodanim laserskim daljinomerom imajo namreč (tudi najcenejši) optični in laserski sklop ločen in je zato običajno manj težav s temno sliko in nenaravnimi barvami. Zaradi majhne velikosti jih je seveda zelo enostavno vtakniti v vsak majhen žep in so lahko na lovu zelo koristen pripomoček.
Konec članka
Teodor Štimecwww.optik-trade.si
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
Slika 4: Na levi strani je prikazan strelni daljnogled z zunanjim laserskim merilnim sklopom dodanim ob strani ohišja, na desni strani pa je prikazan strelni daljnogled, ki ima laserskim namerilni del dodan znotraj optične konstrukcije. V takšnih strelnih daljnogledih sicer laserski žarki in vidna svetloba potujejo skozi isti leče.