Etični kodeks fotografov divjadi
Vsak čas in kraj terjata svoje vedenje,
vsako okolje in vsaka družba vzpostavita za posamezna področja našega delovanja pravila obnašanja, ki naj bi zagotavljala usklajene medsebojne odnose. Tako je treba upoštevati pravila obnašanja tudi pri gibanju v naravnem prostoru, da bomo posneli divjad.
Vsakokrat in kjer koli že fotografiramo divjad, je treba upoštevati bonton, ki snemalcu zagotovi uspešno delo, divjadi in krajine pri tem v ničemer ne prizadenemo, z ljudmi pa vzpostavimo času in kraju primerno sodelovanje. Zato je primerno in potrebno uveljaviti etični kodeks fotografov divjadi, ki določa odnose fotolovcev do narave in divjadi, do družbenega okolja, do lovcev ter ureja odnose med fotografi divjadi.
Odnosi do narave
Fotografi divjadi spoštujemo in uresničujemo načelo trajnostne rabe narave in trajnostnega razvoja družbe pri svojem rednem delu, pri fotografiranju divjadi ter pri vseh drugih aktivnostih v prostem času.
Na področju fotografskih in drugih dejavnosti se vedno zavzemamo za trajnostno rabo narave. Po svojih strokovnih in fizičnih sposobnostih tudi uresničujemo načelo trajnostne rabe narave:
-
z aktivnim varstvom življenjskega prostora divjadi in drugih prostoživečih divjih živali;
-
s tem, da škodljive ali protizakonite posege v življenjski prostor divjadi in drugih prostoživečih divjih živali čim prej sporočimo vodstvu lovske ali druge naravovarstvene organizacije;
-
zavarujemo dokaze ob opaženih onesnaženjih ali odlaganju strupenih in nevarnih snovi ter o tem čim prej obvestimo pristojne službe;
-
s fotografiranjem dokumentiramo posege v naravni prostor.
V naravi ne puščamo odpadkov, zato naj za nami ostajajo samo sledi v snegu ali blatu._ Do narave se obnašamo obzirno in spoštljivo.
Odnosi do divjadi in drugih živali
V odnosih do divjadi in drugih prostoživečih ter domačih živali ravnamo spoštljivo in humano. Divjadi ne smemo odtujevati iz njenega naravnega življenjska okolja. Dolžni smo osvobajati že odlovljeno divjad ter preprečevati odlov divjadi, jemanje mladičev ali jajc divjadi z namenom, da bi jih obdržali v ujetništvu. Pri odlovu divjadi le izjemoma sodelujemo za potrebe raziskovalnega dela ter pri reševanju ob naravnih ujmah. Ne sodelujemo pri mučenju in ne dopuščamo mučenja ter drugih nečloveških ravnanj z divjadjo in drugimi živalmi. Vedno moramo preprečevati ponižujoče ravnanje z divjadjo in domačimi živalmi. Ob stiskah divjadi pri naravnih ujmah in v slabih vremenskih razmerah ne vznemirjamo divjadi s fotografiranjem, pač pa po svojih močeh preprečujemo in lajšamo stisko divjadi. Divjadi naj s snemanjem ne bi vznemirjali. Po končanem snemanju se vedno neopazno in tiho odmaknemo. Tako ravnamo tudi tedaj, ko odhajamo, ker ni več svetlobnih možnosti za snemanje.
Skotov mladičev, ptic na gnezdu in mladičev nikoli ne prijemamo in se jim nikoli ne približamo na tako bližino, da bi jih lahko fotografirali z objektivi normalne goriščnice. Po terenu se gibljemo čim bolj neopazno in tiho ter vedno proti vetru, da je tako večja verjetnost za snemanje in manjša verjetnost, da bi vznemirjali divjad. Pred javnostjo varujemo podatke o lokacijah gnezdišč, brlogov, skotov in zimovališč divjadi ter tako varujemo divjad in ohranjamo mirne cone zanjo. Sodelujemo pri ustanavljanju in delovanju zavetišč za živali.
Odnosi do družbenega okolja
Fotograf divjadi naj bo častna oseba ter temu primernega zunanjega in notranjega obnašanja, odgovornega ravnanja do narave, divjadi, družbenega okolja, do lastnikov in upravljavcev kmetijskih zemljišč in gozdov, do lovcev in svojih fotografskih kolegov. Svoja stališča zastopamo in uveljavljamo vedno z argumenti in tako, da ne ogrožamo pravic drugače mislecih in drugače izraženega javnega mnenja. 5 posnetki divjadi in naravnega okolja sodelujemo pri ozaveščanju ter pri izobraževanju javnosti na področju ohranjanja in varstva divjadi ter njenega življenjskega prostora. S posnetki javnosti dokumentiramo in predstavljamo nedovoljene in škodljive posege v naravni prostor.
Odnos do lovcev
Fotografi divjadi sodelujejo z lovskimi organizacijami in z lovci, ker je to v skupnem interesu.
Fotografi divjadi usklajujejo čas in kraj snemanja divjadi z lovci, ki imajo svoje naloge pri varstvu, gojitvi in lovu divjadi v istem lovišču.
Lovcu ali fotografu, ki je že pred nami prišel na prežo, se tiho umaknemo.
Kadar se lovec in fotograf srečata v lovišču, se dogovorita o nadaljnjih poteh ter o uporabi objektov.
Lovske objekte zapuščamo tiho, nepoškodovane in čiste.
Opažanja o divjadi in o objektih posredujemo lovski organizaciji ali lovcu, ki skrbi za določen revir.
Fotolovci med seboj
Fotolovec se do drugih fotolovcev vede tako, kot želi, da se drugi fotolovci vedejo do njega.
Fotografi divjadi smo med seboj tovariški in sodelujemo ne glede na narodnost, vero, raso, vlogo v družbi in ne glede na položaj ali politično opredelitev.
Fotolovec je do drugih fotolovcev pošten in ne sme dopustiti, da bi materialne koristi vplivale na odnose do drugih in ne na ravnanje pri snemanju divjadi.
Fotolovci doma in v tujini med seboj enakopravno sodelujemo in si pomagamo na področju fotografije ter v družbenem okolju.
Vsakdo je dolžan redno in stalno dopolnjevati strokovno znanje. Fotolovci svoje znanje in izkušnje prenašajo na mlajše, ki naj spoštujejo izkušene in ugledne kolege ter upoštevajo njihove nasvete.
Fotolovci svojo organizacijo spoštujemo in varujemo ter se izogibamo dejanj, zaradi katerih bi se zmanjšalo spoštovanje fotolovcev in njihove organizacije.
Pri svojem ravnanju moramo vselej upoštevati pravila osebnega vedenja in načela etike fotografov divjadi, da tako utrjujemo osebni ugled in ugled organizacije.
Fotolovci ne bomo prepirljivi, pač pa odkritosrčni in dobronamerni. Zato ne kritiziramo mnenj drugih s škodoželjnimi nameni. Poročila, na podlagi katerih se odloča ali ukrepa, bodo vedno resnična. Če se izkaze, da smo ravnali narobe, se prizadetim javno opravičimo.
Ne bomo podpirali ali se povezovali z osebami ali postopki dvomljivega slovesa. Ne bomo sodelovali pri nedovoljenih postopkih, ki so v nasprotju z etičnimi standardi ali zakonodajo in bi lahko ogrozili naravo, divjad, gensko pestrost, ekološko ravnovesje.
V vsakem primeru bomo sami presodili in izbrali pravi odnos med našim delovanjem in morebitnimi posledicami za naravo, divjad, za fotografiranje divjadi ter za drustvo.
Fotografije:Natalija Pišec, Lojzi Avsenik, Peter Čadež Vir:Janez Černač Fotolov - priročnik za fotografiranje divjadi