Prepoved lova
2 letna prepoved lova v Albaniji
"Vlada ne razume, da je lov šport. Prepoved lova je tako, kot da bi nogometašem prepovedali igrati nogomet," je novinarjem Al Jazeere ogorčeno dejal Bujar Hyka, predsednik albanske lovske organizacije. S svojimi lovskimi prijatelji zdaj sicer še vedno hodi na "lov" – brez pušk, le s psi se podajo v gozdove na pohod. Albanska vlada je namreč že v začetku leta uvedla dvoletno popolno prepoved lova, šele zdaj z začetkom lovne sezone pa so se s prepovedjo spopadli lovci.
S prepovedjo bi radi zaščitili živali, saj v zadnjih desetletjih število skoraj polovice albanskih živalskih vrst upada, lov pa naj bi bil poglaviten razlog za to. Med najbolj ogroženimi vrstami so risi, jastrebi, pelikani, pa tudi jegulje in žabe. ...
Z zgornjimi besedami se začne članek Mateje A. Hrastar na portalu Planet Siol.net. Članek nas nadalje seznani s tem, da je bistveni problem Albanije nelegalen lov in nelegalna posest orožja. Gre za tradicijo, ki se v novem času in novi ureditvi ne znajde najbolje. Predvsem pa se ne sklada s spremembami v okolju in ogroženostjo živalskega sveta, ki so ga te spremembe prinesle. V manjši meri, kot se je dogajalo v njihovem preteklem sistemu le ta ni bil ogrožen. V sprostitvi in finančni ponudbi lova tako na legalen kot predvsem nelegalen način pa se je pokazalo pregrobo poseganje v populacije, ki so nekatere že ogrožene. Predvsem lov na ptice, tako priljubljen v Italiji je privabil in kljub prepovedi še privablja veliko število tujih gostov, ki nadalje desetkajo jate.
Prepoved lova je sprožil predvsem članek national Geographic-a iz leta 2013 in prizadevanje naravovarstvenih organizacij. Ali je poteza vlade smiselna in kakšni bodo rezultati bomo šele videli čez čas. Ne zdi pa se mi pametna izjava predsednika albanske lovske organizacije, ki lov označuje za šport. Dokler ga bodo jemali tako in ne kot naravovarstveno dejavnost, ki bo morala sprejeti določene omejitve pri lovu in se ravnati na osnovah trajnostne rabe naravnih virov in uravnavanja populacij, nimajo možnosti za razumevanje pri mednarodni javnosti, če že domača ni kritična do teh ravnanj.
Po drugi strani je ta ukrep mogoče celo dobrodošel za lovce drugje po svetu, saj zna pokazati kako se bo taka prepoved odrazila tako na divjadi kot tudi na okolju. Seveda pa bodo v primeru, da ne bodo sposobni ustaviti krivolova, rezultati nični.